انگیزه شما از راه اندازی این سامانه اینترنتی چیست؟

  • در دسترس قرار دادن فراسنج های اقلیمی مانند بارش، رطوبت، دمای هوا، دمای سطح زمین و ... و نیز پوشش سطح زمین مانند پوشش گیاهی مربوط به کل پهنه ایران در پیکر نقشه، نمودار یا فایل‌های اکسل و nc.* برای دانشجویان، اساتید دانشگاهی و مراکز پژوهشی، کارشناسان و مدیران و گروه‌های گوناگون اجتماعی در سرتاسر کشور.
  • حذف مراحل جمع آوری داده‌ها، پیش پردازش، پردازش و پس پردازش آن‌ها برای آسان‌سازی و سرعت‌دهی به کارهای پژوهشی و اجرایی.
  • کمک به افزایش مقاله‌ها و مدارک علمی کشور.
  • بهبود شرایط مدیریتی کشور با در دسترس گذاشتن سریع داده و اطلاعات.

گروه‌های گوناگون مردم از دانش آموزان گرفته تا دانشجویان و دانشگاهیان و پژوهش‌گران و کارشناسان سازمان‌های خصوصی و دولتی، کشاورزان و مردم عادی

بلی. سایت eioc.ir را باز کنید. در بخش فرآورده‌ها و پردازش‌ها، فرآورده‌های زمینی را برگزینید و در صفحه باز شده فرآورده بارش را برگزینید. از قسمت برون دادهای بارش به جای نقشه، نمودار را گزینش نمایید و از منوی کشویی مربوط به نمودار، میانگین آنومالی را برگزینید. بر روی نقشه پهنه جغرافیای حوزه مدیریت خود را انتخاب کنید. تاریخ دوره مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس دکمه پردازش را کلیک کنید. نمودار آنومالی برای شما تولید خواهد شد. یک خط افقی در روی نمودار دیده می‌شود که نمایانگر میانگین بارش یا آنومالی صفر است. در تاریخ‌هایی که نمودار بالاتر از صفر و یا خط افقی درون نمودار است، بارش بالاتر از نرمال بوده است. در مقابل، در تاریخ‌هایی که نمودار زیر صفر است، پهنه زیر نظر شما با خشکسالی روبرو بوده است.

سایت eioc.ir را باز کنید. در بخش فرآورده‌ها و پردازش‌ها، فرآورده‌های زمینی را برگزینید و در صفحه باز شده فرآورده بارش را برگزینید. از قسمت برون دادهای بارش رزولوشن دلخواه خود را انتخاب کنید، در بخش برون داد بارش، میانگین را برگزینید. در قسمت روش گزینش پهنه جغرافیایی بر روی حوزه آبخیز کلیک و حوضه کرخه را انتخاب کنید. تاریخ اول مهر ۱۳۹۸ تا ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ را برگزینید. نقشه پراکنش جغرافیای بارش بر سطح حوزه نشان داده خواهد شد. با این نقشه خواهید توانست پهنه‌های پربارش و کم بارش را ببینید.

برای دیدن آنومالی در بخش برون داد بارش، میانگین آنومالی را برگزینید

اگر با چند بار تکرار ناحیه به درستی گزینش نشد. یک صفحه نوین باز کنید.

شما می‌توانید داده‌های مدل را از سایت دریافت نمایید. اگر مدل خاصی را می‌خواهید که بر روی سایت نیست با ما تماس بگیرید. اگر داده‌های ایستگاهی در دست دارید آن‌ها را به مدیریت سایت بسپارید. داده‌های ایستگاهی برای شما به داده‌های جدید گریدبندی شده تبدیل خواهند شد. پردازش‌ها برای کالیبراسیون مدل را انجام دهید.

پس از پیدا کردن ضرایب اصلاحی و پایان کار خود چنان‌چه دستاوردهای پژوهشی شما در یک مجله معتبر به چاپ رسیده باشد، می‌توانید ضرایب اصلاحی را به ما تحویل دهید تا به نام خود شما یک آیکون جدید تولید گردد. از آن پس بهره برداران سایت خواهند توانست هم داده‌های مدل و هم داده‌های اصلاح شده شما را دریافت کنند.

داده‌های مدل را از سایت برداشت نمایید. اگر داده‌های ایستگاهی نیز در اختیار دارید آن‌ها را به ما بسپارید تا تبدیل به داده‌های گریدبندی شده گردند. با مقایسه داده‌های سایت و داده‌های گریدبندی شده دیده بانی، مدل پیش بینی خود را بسازید. اگر مقاله شما در مجله خوبی به چاپ برسد، برای افزودن ضرایب اصلاحی بنام خودتان با مدیریت سایت تماس بگیرید.

شما می‌توانید بروندادهای تبخیر پتانسیل مدل را از سایت دریافت نمایید. اگر داده‌های تبخیر و تعرق پتانسیل ایستگاهی در گستره بزرگی از کشور را در دسترس دارید می‌توانید برای گریدبندی آن‌ها با ما تماس بگیرید. کارهای پژوهشی خود برای هماهنگ ساختن داده‌های ایستگاهی و برون‌دادهای مدل را به انجام برسانید. چنان‌چه مقاله علمی در این زمینه به چاپ برسانید می‌توانید ضرایب اصلاحی خود را به ما بسپارید تا یک آیکون به نام خود شما در سایت افزوده شود و دیگر پژوهش‌گران و کاربران بتوانند از دستاوردهای پژوهشی شما بهره‌مند گردند.

مدل‌هایی که از برون‌داد آن‌ها در این سایت بهره برداری شده است از اعتبار جهانی برخوردارند. هرکدام از این بروندادها از سوی ده‌ها مقاله علمی پشتیبانی می‌گردند. در هنگامی که داده‌های ایستگاهی در دسترس نیست و یا اندازه داده‌های ایستگاهی اندک می¬باشد کاربرد برون‌دادهای مدل گریز ناپذیر می‌باشد. افزون بر این، نیاز است که پژوهش‌گران ما نیز سهم ارزشمندی در واسنجی و کالیبراسیون برون‌دادهای مدل‌ها داشته باشند تا تصمیم گیری برای مدیران اجرایی و مدیریت کلان کشور آسان باشد. ارزیابی مدیریت سایت نسبت به داده‌های گریدبندی بارگذاری شده مثبت می‌باشد و از همه پژوهش‌گران درخواست کاربری و کالیبراسیون آن‌ها را داریم.

بارگذاری بر روی سایت در آغاز راه است. خوشبختانه نرم‌افزارهای درون سایت برای پردازش داده‌ها با فرمت‌های گوناگون از توانایی بالایی بهره‌مند هستند. از این رو، در گذر زمان و کاربرد سرورها و کامپیوترهای نیرومندتر، کار بارگذاری داده‌ها با سرعت پیگیری خواهد شد. کوشش خواهد شد که داده‌ها دارای ۳ طبقه بندی اصلی باشند. داده‌های وابسته به سطح خشکی‌های زمین دسته اول هستند. پس از آن داده‌های وابسته به اتمسفر و جو زمین است. داده‌های دریایی و آب‌های دریاچه‌ها نیز سومین طبقه از داده‌های هستند که بر روی سایت یا بارگذاری شده‌اند و یا این کار گام به گام به جلو خواهد رفت.

ساختار سایت و نرم افزارهای وابسته به آن به ‌گونه‌ای هستند که توانایی به روز شدن را دارا می‌باشند. حتی می‌توان داده‌ها را روزانه و پس از برداشت وارد سیستم نمود. بازدارنده‎ها کمبود نیروی انسانی و هزینه هستند.

این سایت به گونه‌ای ساخته شده است که داده‌های اندازه‌گیری شده زمینی را در پیکر ایستگاه به ایستگاه و یا به صورت گریدبندی شده در دسترس همگان قرار دهد. نرم افزارهای این کار طراحی و آزمایش شده‌اند. با همکاری آتی سازمان‌های گردآورنده داده، کاربران سایت خواهند توانست در کنار برونداد مدل‌ها، داده‌های ایستگاهی را نیز دریافت کنند.

بلی چنان‌چه پژوهشگری بخواهد بر روی داده‌های ایستگاهی یا برون‌داد مدل ویژه‌ای کار پژوهشی انجام دهد و داده‌های درخواستی آن‌ها بر روی سیستم بارگذاری نشده باشد، می‌تواند درخواست بارگذاری داده را به مدیریت سایت ارائه نماید.

پیش از بهره ‌یری از سایت کاربر بایستی بداند که دنبال چگونه دادهای است. اگر هدف کاربر آشنایی با توانایی‌های سایت باشد بهتر است که از فرآورده‌های بارش آغاز نمایند. در شرایط کنونی داده‌های بارش و دما از توانایی پردازش بالاتری برخوردار هستند. در صورت درخواست کاربران همین پردازش‌ها برای دیگر داده‌ها نیز فراهم می‌گردد.

داده‌های وابسته به سناریوهای اقلیمی در آینده نزدیکی بارگذاری می‌شوند. تا پیش از آن ارزیابی تغییر اقلیم هم‌اکنون به وسیله داده‌های بارش، دما، باد و دیگر پارامترها مانند تبخیر پتانسیل شدنی است. برای این کار می‌توانید از گزینه نمودار بهره گیری نمایید. پهنه جغرافیایی مورد نظر را بر روی نقشه روشن کنید. پس از آن دوره زمانی را وارد نمایید. بیشتر داده‌ها برای دوران ۱۹۸1 تا ۲۰۱۹ میلادی در سایت بارگذاری شده‌اند. با گزینش دوره زمانی و فشار دادن بر روی دکمه پردازش، نمودار نوسان‌ها برای شما رسم خواهد شد. داده‌های وابسته به این نمودار نیز در دسترس شما خواهد بود تا آزمون معنی داری را به انجام برسانید. با درخواست کاربر، خط ترند و معادله آن و نیز معنی دار بودن روند به صورت خودکار به انجام خواهد رسید. نرم‌افزارهای انجام آزمون‌های آماری نیز تا اندازه فراوانی بارگذاری شده‌اند.

راه اندازی قابلیت استفاده از زبان انگلیسی در این سامانه یکی از برنامه‌های در دست اقدام می‌باشد که به یاری خدا، در آینده‌ای نزدیک پس از تکمیل و اضافه نمودن بخش‌های بنیادی و اصلی دیگر به سایت، این قابلیت نیز به منظور دسترسی آسان از دیگر نقاط جهان به سامانه افزوده خواهد گردید.

سایت eioc.ir نه تنها داده‌های مورد نیاز دانشجویان را در دسترس آن‌ها می‌گذارد بلکه این توانایی را فراهم می‌سازد تا جامعه و دیگر پژوهش‌گران بتوانند از دستاوردهای پژوهشی انجام شده بهره‌مند گردند. یادآور می‌شود که دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی بخش بزرگی از انرژی خود را برای گردآوری داده و سازماندهی آن هزینه می‌کنند. با کاربرد این سایت دانشجویان می‌توانند هم داده‌ها را دریافت نمایند و هم بسیاری از پردازش‌های سنگین روی داده‌ها را به انجام برسانند. فرمول‌ها و ضرایب اصلاحی که از سوی پژوهش‌گران آماده می‌شود نیز می‌توانند به نام دانشگاه و کسانی که دانشگاه روا میدارد، بر روی سایت قرار گیرد تا پژوهش‌گران بعدی از آن بهره‌مند گردند و دوباره کاری انجام نشود. بدین ترتیب، این سایت ابزاری نیرومند برای شناسایی بهتر دانشگاه، استادها و دانشجویان و کارهای پژوهشی دانشگاه شما خواهد بود.

بلی. نرم‌افزارهای وابسته به پردازش داده‌های ماهواره‌ای تا اندازه فراوانی فراهم شده است. از آن‌جا که حجم این داده‌های سنجش از دور بسیار بزرگ می‌باشد، در شرایط کنونی نگهداری آن‌ها با مشکل روبرو است. چنان‌چه کاربری نیازمند پردازش‌ این گونه داده‌ها است می‌تواند درخواست خود را با ایمیل به آگاهی مدیریت سایت برساند.

در این تیم چند نفر از استادان دانشگاه و کارشناسان مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز با مدیریت آقای دکتر ناظم‌السادات برنامه‌ریزی اصلی را به انجام می‌رسانند. شرکت پایش‌گران دانسته‌های زمین مستقر در پارک علم و فناوری فارس هماهنگی نیروها را انجام می‎دهد. در کنار آن‌ها چند نفر از برنامه نویسان توانمند، طرح‌های پیشنهادی را با زبان کامپیوتر، برنامه نویسی می‌نمایند. گروه دیگری نیز در تهیه داده‌های مورد نیاز و آزمودن کیفیت آن‌ها با این تیم همکاری می‌نمایند. به علت حجم زیاد داده‌ها و نرم‌افزارهای تهیه شده، مدیریت سایت دشوار می‌باشد و نیازمند گسترش نیروی انسانی در شرکت می‌باشیم.

قانون‌گذاری در مجلس نیازمند آگاهی داشتن از ویژگی‌های کلان و خرد کشور در زمینه‌های طبیعی و انسانی می‌باشد. کاربرد سایت eioc.ir به شما کمک خواهد نمود تا رخدادهای خشکسالی، ترسالی، بارش‌های سنگین، طوفان‌ها و بسیاری از پارامترهایی که بر زندگی انسان سایه افکنده‌اند را در حوزه انتخابیه خود و کلان کشور ارزیابی نمایید. با چند کلیک ساده در این سایت خواهید توانست شدت خشکسالی در شهرستان حوزه انتخابیه خود را با دیگر استان‌ها مقایسه بنمایید.

برای اختصاص منابع مالی به شهرستان‌ها و استان‌های گوناگون، دانستن اطلاعاتی از بارش، دما، ذخایر برفی، تبخیر و تعرق، نم خاک و همچنین تغییرات در پوشش گیاهی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چنین اطلاعاتی به سادگی در دسترس شما می‌باشد. می‌توان گفت نماینده‌ای که نتواند از این سایت بهره‌برداری کند، نخواهد توانست وقت و انرژی خود را به شیوه‌ای بهینه مدیریت نماید. فراگیری کاربرد سایت را به همه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی سفارش می‎نماییم.

بهترین کار معرفی سایت به دانشجویان می‌باشد شایسته است که برای تأمین هزینه‌های سایت و گسترش آن دانشگاه‌ها با اختصاص یک برند ویژه، پسوردی برای دانشجویان خود فراهم نمایند. با خرید پسورد کلی نیاز به آن نیست که تک تک دانشجویان برای پرداخت هزینه دچار مشکل باشند. اگر قراردادی میان دانشگاه و شرکت پایشگران دانسته‌های زمین بسته شود، دانشجویان خواهند توانست از خدمات گسترده این شرکت بهره‌مند گردند. یافته‌های دانشجویان و اساتید دانشگاه نیز به نام خود آن‌ها در سایت نگهداری خواهد شد و کاربران بعدی خواهند توانست با اساتید و دانشجویان برجسته شما در پیوند و ارتباط باشند. کوشش ما آن است که یافته‌های علمی دانشگاه‌ها را با یکدیگر پیوند دهیم. پیوستن به ما روشی کارا برای هم افزایی توانمندی‌های علمی کشور می‌باشد.