ویژگی‌های آزمایشگاه زمین (ویژه ایران)

 1. دارای پایگاه داده از پراسنج‌های وابسته به سامانه زمین در خشکی، دریا و آتمسفر است. گروهه‌ای از داده‌های هوا و اقلیم‌شناسی، اقیانوس شناسی، محیط زیست همانند پوشش گیاهی در درون پایگاه داده جای داده شده‌اند. سرچشمه این داده‌ها گوناگون هستند ولی داده‌های برون داد مدل‌های جهانی و نیز داده‌های وابسته به نگاره‌های ماهواره‌ای و سنجش از دور، نقش بزرگی در فراهم نمودن این پایگاه داده دارند. برنامه ریزی شده است تا هنگام کار با سامانه (EIOC.ir) کاربر نیازی به گردآوری داده نداشته باشد. این پایگاه پیوسته در حال پیشرفت است تا بتواند پاسخگوی نیاز کاربران باشد.
 2. پایگاه داده از سرور نیرومند و نرم افزارهای توانای ایرانی برخوردار است. آمیخته پایگاه داده و نرم افزارهای کارا، سامانه پایش‌گران (EIOC.ir) را توانا به انجام پردازش‌های سنگین نموده است.
 3. سامانه از توانایی جستجو برخوردار است به گونه‌ای که کاربر می‌تواند برای هر زمان و مکان ویژه که دارای داده خام است، درخواست دسترسی به داده و پردازش آن را بنماید.
 4. آزمایشگاه از چندین بسته نرم افزاری سراسر ایرانی برخوردار است که با درخواست کاربر پردازش‌های بزرگ و کوچک را به کمک سرور به انجام می‌رسانند. همه کاربران اینترنت که دارای حساب کاربری باشند خواهند توانست که پردازش داده‌های مورد نظر خود را به کمک این نرم افزارها به انجام برسانند.
 5. آزمایشگاه از توانایی بالایی در نمایش دستاوردهای پردازشی برخوردار است. یافته‌ها می‌تواند در پیکر، نقشه، نمودار، جدول و شکل‌های مناسب برای چاپ در مقاله و گزارش و فایل‌های اکسل در دسترس کاربر قرار گیرد.
 6. در این آزمایشگاه بهره‌ گیری از پایگاه داده و پردازش‌های روی آن تنها با کلیک کردن چند دکمه انجام می‌گیرد.
 7. توانایی انباشت تمام داده‌ها و یافته‌ها بر روی فایل اکسل را دارا است. گرچه کاربر نیاز چندانی به دیگر نرم افزارها ندارد ولی داده‌های وابسته هر شکل یا نمودار تولیدی به گونه‌ای خودکار بر روی فایل‌های اکسل بارگذاری می‌شود.
 8. به کمک این سایت کاربر خواهد توانست بدون آن‌که داده‌ای در دسترس داشته باشد و یا با نرم افزارهای پردازش داده آشنایی فراوانی داشته باشد، با فشار دادن شماری دکمه، پیچیده ترین پردازش‌ها را به نتیجه پایانی برساند.
 9. این سایت در راستای گامی به جلو برای پیشبرد پژوهش و دانش هوا و اقلیم شناسی، محیط زیست و علوم زمین در کشور ایران ساخته شده است. ساخت دیگر نرم افزارها و خدمات می‌تواند بر پایه نیاز کاربران به انجام برسد.
 10. برنامه ریزی شده است تا گستره بزرگی از سازمان‌های آموزشی، پژوهشی و اجرایی کشور بتوانند با دریافت حساب کاربری، زیر مجموعه‌های خود را ازخدمات آزمایشگاه بهره‌ مند سازند.
 11. کوشش شده است تا با ارائه راهنمایی و کمک‌های لازم آنلاین، کاربران بتوانند با آسانی از خدمات آزمایشگاه بهره مند گردند.
 12. ساخت پایگاه داده و خدمات نرم افزاری کناری آن یک کارکرد دانش بنیانه سراسر ایرانی است. بر این باوریم که بهره نبردن از خدمات فراهم شده، بسیاری از پردازش‌های معمولی را از بهینگی بیرون می آورد. با کاربرد این سایت دسترسی به داده برای کاربر فراهم می‌گردد و کارهای پردازشی و نمایشی با سرعت به انجام می‌رسد.

بی نیازی کاربر به گردآوری داده

 1. سایت پایش‌گران از یک پایگاه داده‌های اقلیمی نیرومند برخوردار است. داده‌های شبکه بندی شده از پدیده‌هایی مانند بارش، دما، باد، ابر تاکنون بارگذاری شده‌اند. گرچه بهترین داده‌های اقلیمی بر روی سایت بارگذاری شده است، این امکان فراهم شده است تا کاربر درخواست دهد تا یک گونه ویژه از داده‌های شبکه بندی بر روی سامانه بارگذاری شود تا کارهای پردازش داده بر روی همان داده‌های درخواستی انجام شود. بنابراین یکی از بزرگترین برتری کاربرد این سایت آن است که کاربر نیازمند گردآوری داده نیست. با کاربرد این پایگاه اطلاعاتی نیازی نیست تا ایرانیان وقت و انرژی خود را برای گردآوری داده هزینه نمایند. در بخش بالایی صفحه این توانایی به کاربر داده شده است که نوع داده را برگزیند.
 2. گرچه پایگاه داده به گونه‌ای طراحی شده است که نیازی نیست کاربر داده را ببینید، این توانایی هست که او به همه داده‌های درخواستی دسترسی داشته باشد. برای نمونه، کاربر بدون آن‌که زحمتی برای تهیه داده بکشد و یا محاسبه ای انجام دهد، تنها با کلیک چند دکمه بر روی سایت می‌تواند پراکنش میانگین داده‌های بارش در یک گستره جغرافیایی دلخواه را برای روزها یا ماه‌های دلخواه در پیکر نقشه یا نمودار دریافت کند. درباره این موضوع در بخش‌های بعدی بیشتر گفته خواهد‌شد.